Indiškas šokis

Bharata Natyam –tai klasikiniai indiški šokiai kilę iš Pietų Indijos,  Tamil Nadu regiono.

Pavadinimo reikšmė: BHAvajausmas, RAgamelodija, TAlaritmas ir natyamšokis. Tai archainiai šokiai, kurių atsiradimas datuojamas net 1000 m.pr.Kr., tačiau tik XIXa. jie buvo paskelbti kaip viena iš meno rūšių, kultūros paveldas. Iki tol šokis gyveno šventykloje, ir buvo atliekamas devadasi  (mergaičių pašventusių savo gyvenimą tarnystei Dievybei per šokį). Iki dabar išlikusios Indijos šventyklos yra išpuoštos skulptūromis, kurios vaizduoja šokančias Apsaras (dieviškas šokėjas Visatoje).  Šioje tradicijoje muzika , šokis ir dvasingumas yra neatskiriami. Šokis – tai muzikos įkūnijimas, dieviškų garsų vizualizacija.

Šokiai atliekami pagal klasikinę karnatinę (carnatic) muziką.  Šokio techniką sudaro: natja (natya) arba abhinaja (abhinaya) - dramos menas, emocijų raiška.  Čia naudojamos mudros - rankų gestai ir nritja (nritya) - judesiai, žingsneliai, pozicijos. Tokios judesių kombinacijos aprašytos Natjašastroje (Natyashastra) (muzikos, šokio, dramos šventraštis), kaip 108 karanos - pagrindinės 108 šokio pozicijos.

Šioje šokio tradicijoje yra svarbu ne tik fizinio kūno lavinimas, bet ir vidinių savybių tobulinimas. Viename klasikinio indiško šokio šventraštyje – Abhinaja Darpana (Abhinaya Darpana), yra aprašytos 10 esminių šokėjos savybių:

Džiavaha (Javaha) - judrumas, vikrumas,
Stiratvam (Sthirathvam) – stabilumas,
Rekha (Rekha) - grakštumas,
Bramari (Bhramari) - pusiausvyra,
Drišti (Drishti) - žvilgsnis ,
Šramaha (Shramaha) – kantrumas sunkiam darbui,
Medha (Medha) – išmintis,
Šradha (Shraddha) - atsidavimas,
Vačo (Vacho) – raiški kalba,
Gitam (Geetam) – dainingumas.

Visa tai padeda geriau pajusti savo kūną, pažinti save, atskleisti dieviškąsias savybes. Šokis padeda įveikti kūno ribas ir tobulinti dvasią. Tai ir dinamiškas, ir labai tikslus šokio stilius, kuriame susijungia į vieną visumą: kūno plastika, žingsnelių technika ir ritmiškumas, emocijų raiška ir meditacija. Į vieną susijungia ir moteriškasis pradas (lasja (lasya)) – grakščios, plastiškos linijos ir judesiai, su vyrišku (tandava) pradu – ritmingumas, geometrinės linijos. Tai harmonijos atbudinimas savyje.